Václav Krpelík Photography

Dokonalá panoramatická hlava?

Panoramatických hlav už mi za ty roky co fotím, jezdím na foto-expedice a pořádám workshopy prošlo pod rukama mnoho. Některé byly fantasticky stabilní, ale příliš těžké, jiné ultralehké, ale ve větru neobstály, jiné měly spoustu konstrukčních vad a našly se i takové, co byly téměř dokonalé, ale neskutečně drahé. Nedávno jsem však měl možnost testovat hlavu, která mě ve všech směrech zaujala.V tomto článku najdete spíše pár postřehů a poznatků z praxe než klasickou recenzi produktu. Pokud o koupi panoramatické hlavy uvažujete, budou se hodit.

Nebudu tady opakovat, k čemu panoramatická hlava slouží a proč ji pro fotografování panoramat potřebujeme. Kdo to netuší, ať si raději přečte již dříve publikované články zaměřené na panoramatickou fotografii:

Krajinářská fotografie: Panoramata I. část

Krajinářská fotografie: Panoramata II. část

Krajinářská fotografie: Panoramata III. část

Místo toho se vrhneme rovnou k jádru věci. V průběhu workshopů účastníkům ukazuji, jak snadno a pohodlně lze i na krátkých ohniscích, pomocí panoramatické hlavy, nafotit podkladové snímky, které při slepování dokonale zapadnou do finálních panoramat. Nedochází ke vzniku paralaxy, slepená panoramata jsou vodorovná, snímky na sebe perfektně navazují a tak jediným kliknutím dostáváme hotový produkt. Je radost se na takový proces koukat. Po workshopu proto následuje smršť emailů, ve kterých účastníci společnými silami hledají způsoby, jak panoramatickou hlavu vyrobit nebo kde nějakou za rozumný peníz koupit.

Pojďme se tedy podívat na hlavy, které mi pod rukama již prošly, a o kterých Vám mohu něco bližšího říct.

 

Manfrotto 303, 303PLUS a 303 SPH

To jsou ale monstra! Všechny tři hlavy od Manfrotta jsou neskutečně pevné a robustní. To je obrovská výhoda při focení v horách nebo u moře, kde téměř vždy fouká a kde to kvůli větru a s ním spojeným vibracím ultralehké hlavy prostě nezvládají. Roztřesená panoramatická hlava znamená rozmazané snímky a o ty nikdo nestojí.

Bohužel cenou za fantastickou stabilitu je váha. A ta je v případě Manfrotta tragická. Téměř 2,5 kg jen panoramatická hlava? Připočítejte k tomu necelých 2,5 kg za stativ a klasickou hlavu a jste na 5 kg. S tímhle se chcete ve 3 hodiny ráno drápat na vrcholky hor nebo po západech slunce slézat ferraty? Radek Jaroš by to asi bez problémů zvládnul, ale vy jste na žádné osmitisícovce nebyli, natož bez kyslíku.

Na nedávný workshop do Tater mi přišel chlapík s takovou náloží fototechniky, že s tím nedokázal na chatu vyjít. Kdybychom mu ji kompletně nerozebrali, nocoval by nejspíš někde v půli cesty s medvědama. K čemu je Vám těžká foto-technika, když se s ní nedokážete nikam vyškrábat? Manfrotto hlavy jsou ideálním pomocníkem dokud je nemusíte nosit. Pokud fotíte v blízkosti auta nebo fototechniku nosíte spíše na kratší vzdálenosti, tak proč ne. V opačném případě se ale podívejte o dům dál.

 

Really Right Stuff PG-02 Pro

Panečku, to je stroj!!! Tohle na kopci vytáhnout, je jako vyjet z myčky s nablýskaným Ferrari. Really Right Stuff umí dělat hlavy, jen co je pravda a to nemluvím jen o těch panoramatických. Práce s nimi je fantastická, ale má to jeden háček. Tím je cena.

20 tisíc za hlavu? To je pro nás čecháčky opravdu příliš. Možná je to Ferrari na pohled úžasné, ale jak často s ním budete jezdit? Nebude na ty víkendové nákupy praktičtější pořídit Škodovku?

Škodovkou sice nikoho neohromíte, ale do cíle Vás zaveze ve finále úplně stejně. Takže pokud jste znuděný milionář, proč ne? Ostatním ale doporučuji jít opět o dům dál.

 

Panohead SV360

Konečně je tady hlava za super cenu! Tisícosmsetpatnáct korun! Je toto možné? Ano, zdá se, že zlaté české ručičky přišly s praktickým a snadno dostupným řešením. Bohužel se to pouze zdá. Ferrari jsme vyměnili za trabanta, který nám na cestě do cíle několikrát chcípne. Jestli vůbec dojedeme není jisté a tak sebou pro jistotu vozíme kufr s nářadím, které výrobce k hlavě dodává.

Na foto-expedici ve Skotsku se nám u této hlavy nejdříve zaseknul šroub, kterým se hlava utahuje ke stativové destičce. Kvůli nevhodnému tvaru šroubu nešla hlava na některé destičky připevnit vůbec a největším zklamáním byl spoj obou kovových os.

Ten je zajištěn dvěma šrouby, které se dotahují imbusem. Bohužel spoj nebyl dostatečně pevný a tak se hlava v tomto bodě viklala. Proč tady vůbec nějaký spoj musí být, je mi záhadou. Hlava není natolik velká, aby se musela za každou cenu v tomto bodě rozkládat. Navíc kdo si chce hrát na horách se zmrzlými prsty se šroubky a imbusákem?

Hlava by jako "low-cost" řešení byla velmi zajímavou alternativou, to by ale výrobce musel doladit výše uvedené problémy. Než se tak stane, doporučuji dát od hlavy ruce pryč a podívat se opět o dům dál.

 

Bushman Gobi a Kalahari

Firma Bushman je na českém trhu poměrně krátce a tak je pro většinu z nás pravděpodobně velkým otazníkem. Já měl na worskhopu možnost ošahat si obě nabízené hlavy a můj první dojem byl následující:

Gobi - na první pohled vypadá jako hračka pro panenky. Váha pouhých 320 gramů a vleze se do kapsy. Když jsem ji viděl poprvé, nechtělo se mi ani věřit, že s tím půjde fotit. Po vyzkoušení jsem ale zjistil, že je hlava plně funkční. Pro kompaktní fotoaparáty nebo zrcadlovky do velikosti Canonu 700D může být tato hlava zajímavým ultralehkým řešením. Nic těžšího bych na ni ale nedával.

Kalahari - s váhou 380 gramů je větší sestřičkou hlavy Gobi. Konstrukce hlavy je podobná, jen ramena jsou delší, aby šlo na hlavu připevnit i tělo o rozměrech canonu 7D nebo 5D Mark III. Podobně jako u její menší sestřičky je otáčení hlavy zajištěno pomoci "quick click" rotátoru, což je lehké, jednoduché a spolehlivé řešení.

Co k oboum hlavám dodat? Pokud fotíte panoramata především v interiéru, nebo venku za bezvětří a je pro Vás nízká váha hlavním kritériem, pak by pro Vás tyto hlavy mohly být zajímavou volbou. Pokud ale fotografujete v horách nebo na pobřeží, kde většinou bojujete s větrem a prioritou je stabilita, tak na hlavy Bushman zapomeňte.

 

Panomaxx1 a Panomaxx2 Premium

Hlavu Panomaxx1 vlastním od roku 2010. Hlava je poměrně lehká (700g), konstrukčně se podobá výše uvedené hlavě Kalahari (včetně rotátoru), zvládne i slabší vítr a ve srovnání s Kalahari je levnější. Řekl bych, že je ideálním ultralehkým řešením na cesty, ale má několik much:

1) vzhledem k ultralehké konstrukci nezvládá silnější větrné poryvy

2) připevnění fotoaparatu k hlavě je vyřešeno jednoduchým systémem, který funguje bez problémů s lehčími fotoaparáty, ale neudrží těžké sestavy (např. u Canon 5D Mark III + 16-35 f2,8 se musí šroub dotahovat "na krev")

3) "quick click" rotátor je praktické a lehké řešení otáčení hlavy, ale v případě výměny objektivů (velké změny ohniska) je nutné vymněnit i krokovací prstenec (výrobce dodává tyto prstence spolu s hlavou), což může být v obtížném terénu komplikací.

4) již se nevyrábí a tak několik posledních kusů, které jsou ještě v prodeji lze sehnat už jen obtížně.

 

Hlavu Panomaxx2 Premium jsem měl možnost vyzkoušet toto léto na jednom z workshopů a nadchla mě natolik, že jsem se záhy na to stal jejím vlastníkem. Německá firma www.panorama-hardware.de v druhé řadě hlav vyladila předchozí mouchy a přišla s produktem, který je z mého úhlu pohledu téměř dokonalý:

1) zesílila konstrukci především v oblasti spojů a tak lze s hlavou fotografovat i ve velmi silném větru

2) fotoaparát se připevňuje na ARCA swiss platformu, která se zasouvá do speciálních sáněk hlavy, díky čemuž hlava udrží sestavy o váze do 8kg (u Panomaxx1 výrobce uváděl jako maximum 3kg)

3) "quick click" rotátor byl nahrazen rotátorem PR-12, který zastavuje v předem definovaných intervalech 3,4,5,6,8,10,12,15,18,24,30 and 36. Dotažením aretace v konkrétním intervalu okamžitě přizpůsobíte počet intervalů danému ohnisku (viz tabulka níže) a dotažením / povolením druhé aretace určujete tuhost / plynulost posunu hlavy z jednoho intervalu do druhého

4) přibyl dokonce 10° "quick stop" rotátor pro vertikální rameno, což se určitě hodí pro víceřadá panoramata

Co k hlavě Panomaxx2 Premium dodat? Nevýhodou je určitě vyšší váha (1,2 kg) oproti původnímu modelu (0,7 kg). Uvážíme-li ale, že nárůst váhy o cca 71% vyústil v nárůst nosnosti o cca 167%, tak to byl určitě krok správným směrem. Možnost fotografovat i ve větrných podmínkách je na horách nebo u moře často k nezaplacení a oceníme i to, že fotoaparát na hlavě drží jako přibitý a nemá tendenci sklouzávat. S hlavou je radost pracovat a vezmeme-li v potaz cenu, která je cca 7,5 tisíc (kupuje se přímo z Německa od výrobce), tak dostáváme hodně muziky za velmi rozumný peníz.

 

Nodal Ninja

Někdo se mě možná zeptá, proč jsem do článku neuvedl známé hlavy Nodal Ninja. Odpověď je jednoduchá. V ČR jsou předražené. Nodal Ninja 3 a 4 stojí 8,5 a 11,5 tisíc (s obdobným rotátorem jako Panomaxx2) a přitom se konstrukcí hlavě Panomaxx2 nerovnají. Pro srovnání by do úvahy přicházela až hlava Nodal Ninja Ultimate M1, ale ta se prodává od 17 tisíc.

 

Domácí výroba

A abych nezapomněl na kutily, musím uvést, že panoramatickou hlavu si lze i vyrobit. Na internetu neleznete spoustu ukázek "jak na to". Je pěkné si hlavu vyrobit sám a mít ji zadarmo. Otázkou ale je... "je to opravdu zadarmo"?

Navrhnout funkční konstrukci, sehnat materiál a hlavu vyrobit, Vás bude stát nejspíše spoustu času. Takže je potřeba zvážit, jestli nevyjde levněji tento čas investovat raději do práce, vzdělávání, rodiny nebo samotného focení a plně funkční a spolehlivou hlavu si raději nekoupit. U mě to byla jasná volba :)

 

Poznámka: závěrem se musím omluvit všem výrobcům, jejichž hlavy jsem nedoporučil nebo určitým způsobem kritizoval. Věřím, že i oni si najdou svoji klientelu, ale nejspíše to, z výše uvedených důvodů, nebude mezi fotografy stejného ražení, jako jsem já.

Přeji dobré světlo, spoustu panoramatických záběrů a minimum práce s nimi.


http://www.fotoradce.cz/dokonala-panoramaticka-hlava-clanekid1616
Datum publikování: 01.12.2014


Sdílejte: 
Copyright Václav Krpelík © fotografie na těchto stránkách jsou vlastnictvím václava krpelíka
bez písemného povolení nesmí být stahovány, kopírovány, či použity jakýmkoliv způsobem
Created by DIXILO
Váš košík:    
ENENGLISH CZČESKY
Obchodní podmínky