Václav Krpelík Photography

 

FOTOGRAFICKÉ ZAČÁTKY

 

Václav začal s fotografováním už během studia na vysoké škole. Tenkrát propadl sportu zvanému freediving, což je druh potápění, při kterém potápěč klesá na jeden jediný nádech do nemalých mořských hloubek. Václav se stal instruktorem tohoto extrémního sportu a tak měl spoustu příležitostí vidět mnoho překrásných míst Středozemního a Rudého moře.

“Podmořský svět mě absolutně ohromil. Barvami zářící korálové zahrady rozprostírající se v mělkých vodách, mystickou atmosférou obklopené vraky odpočívající na mořských dnech, obrovská různorodost podmořského života, všechna ta krása položila základ jedné otázce: ”Jak to zachytit?” A tak jsem pořídil svůj první digitální fotoaparát s vodotěsným podmořským pouzdrem a můj svět fotografie začal.”

Po dokončení univerzitního studia se Václav přestěhoval na dva roky do Londýna, aby zde zdokonalil svou angličtinu. Jakmile však uviděl rozmanitost britské krajiny rozprostírající se od majestátných cornwallských útesů až do mraků věčně ponořených skotských skalisek a hor, okamžitě propadl krajinářské fotografii.
 
 
 
 
 
 
ÚSPĚCHY
 
Během pobytu v Londýně se Václav přihlásil do první mezinárodní fotografické soutěže a ke svému překvapení vyhrál první cenu. Několik týdnů později byla další z jeho fotografií oceněna ve finálním kole soutěže Landscape Photographer of the Year, získala místo v Awards Book (kniha nejlepších fotografií soutěže) a byla po dobu dvou měsíců vystavena v Národním Divadle v Londýně.
 
“Nemyslím si, že fotografování je o soutěžení. Nevěřím totiž, že lze jednoznačně vybrat jednu fotografii z tisíců a označit ji za vítěznou. Ve fotografii nelze uběhnout vzdálenost za kratší čas, doskočit dál, či uzvednout víc. Výsledky soutěží proto odpovídají pouze subjektivním názorům těch, kteří fotografie hodnotí. Byly to ale právě ony první dvě soutěže, které nastartovaly moji kariéru fotografa. Zjištění, že někdo uznává mou práci a chápe pocity, které jsem do fotografie vložil, mi dodalo energii a posunulo dopředu.”
 
Dnes jsou Václavovy fotografie publikovány mnoha zahraničními fotografickými magazíny a také celosvětově prodávány v rámci limitované série velkoformátových výtisků na papíře a plátně. Václav vede fotografické workshopy a expedice na Slovensku, Itálii, Skotsku, Norsku a dalších lokalitách, jako fotograf spolupracuje s nejlepšími freedivery na světě, ale především i nadále zachycuje unikátní záběry pod vodou i na souši.
 
“Největší výhodou je skutečnost, že mě fotografie neživí. Díky tomu mě nikdy nepohltila komerce a mohl jsem se soustředit jen na zajímavé nápady a projekty. Díky tomu také vnímám ostatní fotografy jako kolegy (ne jako konkurenci) a soutěžit nemusím s nikým jiným než sám se sebou."
 
 
 
 
PŘÍSTUP K FOTOGRAFII
 
V dnešním světě digitálních technologií si každý, kdo má dostatek peněz, může koupit poslední model profesionálního fotoaparátu a ”cvakat“ hezké obrázky. Je však nejdražší vybavení a znalost jeho použití tím, o čem fotografie je?
 
“Definitivně ne. Dobrá fotografie musí diváka zasáhnout, říct mu příběh nebo něco o dané lokalitě, čehož je velice těžké dosáhnout obzvláště v krajinářské fotografii, která obvykle nezahrnuje lidský prvek. Na světě je spousta hezkých obrázků, ale unikátní, strhující a perceptivní snímky jsou vyrobeny, ne cvaknuty. Výroba takového snímku vyžaduje v prvé řadě talent a pak dlouho trvající přípravy zahrnující plánování, logistiku, hledání kompozice a nakonec hodiny, dny, či dokonce týdny čekání na správné světlo. Finální fotografie je pak produktem, ve kterém se všechny uvedené prvky skrývají.”
 
 
 
 
 
UNIKÁTNOST PODMOŘSKÉ FOTOGRAFIE NA NÁDECH
 
Všechny Václavovy podmořské fotografie jsou foceny během potápění na nádech. Narozdíl od ostatních podmořských fotografů Václav není přístrojový potápěč a pod vodou nepoužívá dýchací přístroj. I tak je však s těžkou fotografickou technikou schopen pouze na nádech zůstat pod vodou několik minut a fotografovat až do hloubek 40 metrů.
 
“Většina lidí si myslí, že čím hlouběji fotím, tím je to obtížnější. Pravdou ale je, že výzvu často představují naopak kompozice v mělkých vodách. V nich je totiž moje tělo okolním vztlakem tlačeno k hladině a tak jedinou možností, jak zde záběr uskutečnit, je potápět se ve výdechu, tzn. s prázdnými plícemi, což je jednak fyzicky velmi náročné a jednak nebezpečné.
 
Fotografování při potápění na nádech je všeobecně mnohem obtížnější, než při potápění s přístrojem. Abych se mohl do požadované hloubky potopit, musím uvolnit svou mysl, zpomalit tepovou frekvenci a přepnout své tělo do jakéhosi potápěcího módu, ve kterém čas ubíhá jinak a racionálnost či pohotovost myšlení je omezena. Fotografování naopak vyžaduje precizní uvažování o kompozici, světle a nastavení fotoparátu či externího blesku. Kombinace těchto dvou protichůdných aktivit pro mě představuje zajímavou výzvu.”
 
 
 
 
 
PHOTOSHOP DNES
 
Nejčastější otázka, na kterou se veřejnost Václava jako fotografa ptá, je jestli používá Photoshop.
 
“Ohledně použití Photoshopu panuje velké nedorozumění. Většina laické veřejnosti se domnívá, že fotografie, jako jsou ty moje, byly nějak “vytvořeny” v Photoshopu. Ano, každý fotograf v éře digitální fotografie musí určitým způsobem používat Photoshop, stejně tak jako naši předchůdci v dobách fotografie analogové používali fotografickou komoru. Žádná softwarová úprava ale nedokáže zachránit špatnou kompozici, vytvořit velkolepé světlo, či přeměnit šedou oblohu do zlatavého západu slunce, aniž by zkušenému oku nebylo na první pohled zřejmé, že se jedná o práci Photoshopu.
 
Mým cílem je zachytit unikátní, ale opravdové, nefalšované momenty. Proto zásadně nepoužívám barevné filtry a nekombinuji neidentické fotografie ve Photoshopu. Jestliže na fotografii vidíte barvami zářící východ slunce, je to proto, že jsem pravidelně vstával ve 3 hodiny ráno, abych strávil nespočet východů slunce čekáním na moment, kdy se sejdou všechny elementy světla, kompozice a barev tak, aby vytvořili dokonalý snímek."
 
 
 
 
 
BUDOUCNOST
 
Václav plánuje rozšířit své portfolio o nové, nejen Evropské lokality. V krátkodobém horizontu jsou to Čechy, Slovensko, Rakousko, Itálie, Egypt, v tom dlouhodobém se rýsují Filipíny, Thajsko, Vietnam, USA a Kanada. Proto nás prosím opět navštivte.

 

Copyright Václav Krpelík © fotografie na těchto stránkách jsou vlastnictvím václava krpelíka
bez písemného povolení nesmí být stahovány, kopírovány, či použity jakýmkoliv způsobem
Created by DIXILO
Váš košík:    
ENENGLISH CZČESKY
Obchodní podmínky